Kumcul İbrahim Yıldırım

ISBN:

Published: 2000

ebook


Description

Kumcul  by  İbrahim Yıldırım

Kumcul by İbrahim Yıldırım
2000 | ebook | PDF, EPUB, FB2, DjVu, AUDIO, mp3, RTF | | ISBN: | 10.51 Mb

Edebiyat Bazen İnsanın Canını Yakar!Murat Gülsoy“Yıllar önceydi, köksüz bir kum bitkisi gibi savrulup duruyordum: o zamanlar benim gibi olanlara bir ad koymuştu: kumcul.”Bu cümleyle başlıyor İbrahim Yıldırım’ın Kumcul’u. Kumcul bir karabasan,MoreEdebiyat Bazen İnsanın Canını Yakar!Murat Gülsoy“Yıllar önceydi, köksüz bir kum bitkisi gibi savrulup duruyordum: o zamanlar benim gibi olanlara bir ad koymuştu: kumcul.”Bu cümleyle başlıyor İbrahim Yıldırım’ın Kumcul’u.

Kumcul bir karabasan, yazarının deyimiyle. Her şey bir metaforla başlıyor. Köksüz bir kum bitkisi. Bir çöl canlısı. Kum, çöl, yağmur sıkıntısı ve bekleyişi, savrulma anlatının sonuna dek giden izlekler. Üç bölümden oluşuyor bu anlatı. Yer değiştirme, yeni bir yer ve tufan…Kafkaesk bir atmosferin içine bir anda giriyorsunuz bu anlatıda.

Birinci tekil şahıstan anlatılan hikayeyi farklı açılardan okumanız / yorumlamanız olası. Fakat tüm bu okuma seçenekleri, size ister istemez yaşadığınız zamanı, yakın geçmişte yaşanmış toplumsal sorunları anımsatıyor. Sanki, her şeye, tüm geçmişe yazarın sade bir dille oluşturduğu metaforik optiğinden bir daha bakıyorsunuz. Görmek, duymak, koklamak, dokunmak istemediklerinizi şiirsel bir doku içinde okumak zorunda kalıyorsunuz.Edebiyat her zaman eğlendirmez.

Çoğu zaman insanın canını yakar. Sözcükler bazen yaralarımıza tuz tanecikleri gibi serpilir. Takmakta zorlandığımız pembe gözlüklerin camlarını çatlatır. Arkasındaki dünyanın karanlığı sızar okuduğumuz kitabın sayfalarından. Hatırlatır. Zorlar. İbrahim Yıldırım’ın bu kısa ama yoğun anlatısı okuduktan sonra zihinlerimizin kumları arasında savrulmaya devam edecek.Yayına Hazırlayan: Murat GülsoyDüzelti: Murat GülsoyTasarım: Faruk UlayTasarım Uygulama: Murat GülsoyKapak Resmi: Sandy Skoglund, Body Limits 1992Türü: Anlatı© Eylül 2000 altKitap ve İbrahim YıldırımEnter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Kumcul":


laxicoia.com

©2011-2015 | DMCA | Contact us