Tartişilan Incil Kanonu Türkçe versiyonu Turkish Yakup Korkmaz

ISBN:

Published: May 18th 2014

Kindle Edition

32 pages


Description

Tartişilan Incil Kanonu Türkçe versiyonu Turkish  by  Yakup Korkmaz

Tartişilan Incil Kanonu Türkçe versiyonu Turkish by Yakup Korkmaz
May 18th 2014 | Kindle Edition | PDF, EPUB, FB2, DjVu, talking book, mp3, ZIP | 32 pages | ISBN: | 7.30 Mb

Hıristiyan inancının tabiri caizse ‘Aşil tendonlarından’ biri ve Müslümanlar tarafından yapılan argümanların düğüm noktası Yeni Antlaşma kanonunu hedef almaktadır. Esasen, her Müslüman Hıristiyanlar’ın elindeki Eski ve Yeni Antlaşma’larıMoreHıristiyan inancının tabiri caizse ‘Aşil tendonlarından’ biri ve Müslümanlar tarafından yapılan argümanların düğüm noktası Yeni Antlaşma kanonunu hedef almaktadır. Esasen, her Müslüman Hıristiyanlar’ın elindeki Eski ve Yeni Antlaşma’ları reddetmelidir.

Zira, eğer etmezlerse, Hıristiyanlık inancını ciddi biçimde ele almaları gerekir. İslam dini, Kutsal Kitap’taki 66 kitapçığın bozulmuş ve değiştirilmiş olduğu önvarsayımına göre ayakta durur ya da çöker. Eğer doğru olduğu kanıtlanırsa, dünyanın tek gerçek dini olarak ayakta kalır. Ne var ki, eğer yanlışsa bir başka yalan ve sapkınlık olarak düşerler. Bu diyalogta Yeni Antlaşma kanonu hakkındaki tartışmanın iki tarafında iki tarihi figür seçilmiştir. Abdülcebbar ve Yuhanna El Demaşi (Şamlı Yuhanna).

Onların tartışmaları Yeni Antlaşma kanonu üzerinde yoğunlaşır. El Cabbar 11. yüzyılda kendine özgü modern Müslüman argümanlarıyla Yeni Antlaşma’ya saldırır. El Demaşi (7.-8. yüzyıl) iman savunmasının reformcu önvarsayımsal modelini kullanarak karşılık verir ve Yeni Antlaşma kanonunu belirlemek için kendini doğrulayan dar bir model kullanır.Kur’an’a ve Hadisler’e (Muhammed’in sünneti) göre İsa Tanrı’nın Oğlu değildir, çarmıh üzerinde ölmemiştir ve son peygamber değildir.

Ne var ki, İsa Mesih ve tutkusu hem Eski hem de Yeni Antlaşma’nın merkezindedir. Tanrılığı, ölümü ve dirilişi, Baba’ya giden yegâne yol oluşu ve bütün peygamberlik külliyatı Muhammed’in değil, İsa’nın üzerinde toplanmıştır. Bu durum Kutsal Kitap’ı okumaya başlayan Müslüman alimlerin onu değişmiş ve yozlaşmış ilan etmesine yol açmıştır. Abd El Cabbar, bu diyalog için seçtiğim alimlerden biridir.

Aslında Yeni Antlaşma kanonuna saldıran ilk Müslümanlardan biriydi.İNANDIĞINIZ ŞEYE NEDEN İNANDIĞINIZI BİLİNÇoğu Hıristiyan neye inandığını söyleyebilir, ama neden inandıkları ve bu bilgiyi nasıl izah edecekleri sorulduğunda, birçoğunun cevap vermek için donanımı yoktur.

Kralın elçileri olan sizler, Müslüman arkadaşlarınızın derin sorularına maruz kalabilir ya da Yeni Antlaşma kanonunu eleştiren kişilerle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca diğer Hıristiyanlar’a neden Yeni Antlaşma’daki 27 kitabın kanondaki yegane kitapçıklar olduğunu ve sayının neden 26 ya da 28 olmadığını açıklayabilmek önemlidir. Umarım bu diyaloğu okuduktan sonra “içinizdeki umudun nedenini soran herkese uygun bir yanıt vermeye her zaman hazır olun.

Yalnız bunu yumuşak huyla, saygıyla yapın. . .” (1 Petrus 3:15b) .Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Tartişilan Incil Kanonu Türkçe versiyonu Turkish":


laxicoia.com

©2011-2015 | DMCA | Contact us