Dünya Yazın Tarihi Antal Szerb

ISBN:

Published:

Hardcover

852 pages


Description

Dünya Yazın Tarihi  by  Antal Szerb

Dünya Yazın Tarihi by Antal Szerb
| Hardcover | PDF, EPUB, FB2, DjVu, talking book, mp3, RTF | 852 pages | ISBN: | 6.25 Mb

Yazın tarihçisi, romancı ve modern denemenin en büyük ustalarından biri olan Antal Szerb, Macarca-Almanca-İngilizce uzmanlık dalında 1924 yılında doktora yapmıştır. Yurtdışına sık sık çıkmış, 1920-30 arasında İngilterede bulunmuştur. 1933 yılında oMoreYazın tarihçisi, romancı ve modern denemenin en büyük ustalarından biri olan Antal Szerb, Macarca-Almanca-İngilizce uzmanlık dalında 1924 yılında doktora yapmıştır.

Yurtdışına sık sık çıkmış, 1920-30 arasında İngilterede bulunmuştur. 1933 yılında o sıralar kurulmuş olan Macar Yazın Bilimleri Derneğinin başkanı olmuş, 1937 yılında da Szeged Üniversitesinde öğretim üyeliği görevine başlamıştır. Yazarlık kariyerine öyküler ve şiirlerle başlar. Çok geniş kültürü ve ilgi alanının çeşitliliği sonucu ilk yazınsal incelemeleri yazının çeşitli alanlarını kapsar: Stefan George (1926), Macar Yeni-Romantik Tiyatrosu (1927), Saraylı İnsan (Castiglione üzerine, 1927), William Blake (1928) vb.

Ama en sevdiği konu XIX. yüzyılın ilk yarısının Macar yazınıdır: Kölcsey (1926), Macar Preromantizmi (1929), Esinlenmiş Ozan (Daniel Berzsenyi üzerine, 1929), Vörösmarty İncelemeleri (1930). Macar Yazın Tarihi (1934) adlı yapıtı günümüzde yirminci baskısına, Dünya Yazın Tarihi (I.-III. cilt, 1941) ise on üçüncü baskıya ulaşmıştır. Dünya Yazın Tarihini Spenglerin kültür morfolojisi kuramlarına dayanarak yazmıştır ve yazına özgün, yeni bir anlayışla yaklaşmaktadır. Yazarlık tutumu bilgin ile sanatçının çabalarını birleştirir.

Antal Szerbin yazın tarihi o yıllarda hümanist ve ilerici bir eylem anlamına geliyordu: Faşizmin kültür karşıtı amaçlarına karşılık sanatın hümanizmini, nasyonal yazın politikasına karşılık Macar ve Avrupa yazının birliğini öne sürüyordu. Dünya Yazın Tarihini hazırlayan yapıtları, İngiliz Yazınının Küçük Aynası (1929) ve modern romanın sorunlarını çözümlediği Sıradan Günler ve Mucizeler (1935) adlı yapıtlarıdır.

Antal Szerb İngilizce, Fransızca ve Almancadan çeviriler de yapmıştır. Faşizmin güçlendiği yıllarda o da pek çok kovuşturmaya uğramış, bu durumda yazına sığınmış ve yazınla direnmiştir. Yüz Şiir (1944) adlı, hümanist bir ruh taşıyan antolojisini bu koşullarda hazırlamıştır. Savaş sırasında pek çok kez çalışma kampına gönderilmiştir, açlıktan bitkin bir durumdayken yazarın yaşamına son veren ise faşist Nyilasların dipçik darbeleri olmuştur.Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Dünya Yazın Tarihi":


laxicoia.com

©2011-2015 | DMCA | Contact us